Geodeta Malopolska

Gedoezja w Małopolsce

Budowa domu – o co zadbać podczas planowania?

Posiadanie domu to gra o uzyskanie jak najwyższego zwrotu z inwestycji. Które ulepszenia zwiększą Twoją radość i jednocześnie zmaksymalizują wartość Twojego domu? Poniżej przedstawiamy w skrócie, które ulepszenia przyjazne dla środowiska przyniosą największe korzyści właścicielom domów. Jeśli Twój plan domu stał się już rzeczywistością, możesz zaktualizować go za pomocą tych zielonych technik. Albo, jeśli nadal projektujesz swoje plany domu, możesz włączyć te funkcje ze spokojem ducha, wiedząc, że zwiększą one Twój zwrot z inwestycji.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny ujawni marnotrawstwo energii elektrycznej, cieplnej i innych zasobów w istniejącym domu. Jeśli szukasz oszczędności, zatrudnij certyfikowanego audytora energii. Biorąc pod uwagę, że nawet jedna trzecia energii w polskich gospodarstwach domowych jest tracona na nieefektywność, ten krok może drastycznie zmniejszyć koszty energii. Pomoże Ci w tym geodeta.

Dodatkowa izolacja domu

Zwiększ ocieplenie zewnętrzne budynku. Zwiększenie grubości elewacji i styropianu, kosztuje niewiele, ale zwracają dużą wartość w zakresie efektywności energetycznej. Izolacja jest zazwyczaj dobrą inwestycją z tego samego powodu – jeśli straci się mniej ciepła na nieszczelnej powierzchni zewnętrznej, mniej się zapłaci za energię. Sam ten napiwek może zaoszczędzić przeciętnemu właścicielowi domu około 1500 złotych rocznie.

Usuń nieefektywne urządzenia elektryczne

Wymiana nieefektywnych i starych podgrzewaczy wody, pieców, lodówek i zmywarek ma po prostu sens finansowy. W ten sposób nie tylko ograniczysz swoje wydatki na energię, ale także możesz zyskać spore zyski dzięki braku późniejszych napraw. Wiele sklepów obniża ceny produktów jeżeli w zamian za nowy produkt zostawimy swój stary sprzęt.

Uszczelnij rekuperację i układ wentylacji

Uszczelnić kanały grzewcze i chłodzące. Większość domów jest ogrzewana i chłodzona wymuszonym powietrzem – a około jedna piąta tego powietrza jest tracona na przecieki, zgodnie z EPA. Aby skorygować tę nieefektywność, należy zaizolować kanały i naprawić nieszczelności wokół odsłoniętych kanałów (zazwyczaj w piwnicy lub na strychu).

Wymiana drzwi i okien

Wymień stare okna i drzwi. Do tej pory wymieniliśmy bardzo przystępne cenowo zmiany w planie domu. Jeśli chcesz wydać trochę więcej, mądrze jest wymienić stare okna i drzwi, które mają tendencję do strasznych przecieków ciepła. Nowoczesne okna dwuszybowe będą blokować chłód w zimie i upał w lecie.

Powyższe projekty zielonych domów zapewnią doskonały zwrot z inwestycji, zwykle w postaci obniżonych rachunków za energię. Rozważając, które elementy przyjazne dla środowiska należy uwzględnić w planie domu, należy rozważyć, w jaki sposób koszty energii, osobista radość i zwiększona wartość odsprzedaży mogą połączyć się w celu uzyskania doskonałego zwrotu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *