Geodeta Malopolska

Gedoezja w Małopolsce

Lista 10 trendów w inteligentnym budownictwie

Inteligentny dom to jedna z najszybciej rozwijających się technologii w branży IOT. Szacuje się, że światowy rynek internetu rzeczy w budynkach (BIoT) wzrośnie z 22,93 mld dolarów w 2014 roku do ponad 85 mld dolarów w 2020 roku. Głównym czynnikiem napędzającym wzrost rynku inteligentnych budynków są globalne obawy dotyczące wykorzystania energii. Jednak znalezienie efektywnych sposobów wykorzystania energii nie jest jedynym powodem, dla którego budynki stają się inteligentne. Zebraliśmy najlepsze trendy w dziedzinie inteligentnych budynków na lata 2019 i 2020, które już teraz są przedmiotem ogromnych inwestycji.

Bezpieczeństwo wewnętrzne w IOT

Zarządcy obiektów mogą z łatwością zadbać o bezpieczeństwo budynku za pomocą kamer i systemów kontroli dostępu.
Inteligentne kamery wewnętrzne wysyłają natychmiastowy sygnał alarmowy w przypadku wykrycia intruza w budynku, rejestrując jednocześnie wszystko, co dzieje się w środku. Niektóre zautomatyzowane systemy kontroli dostępu, są oparte na chmurze. Pozwala to na wiele różnych, konfigurowalnych opcji uwierzytelniania, takich jak aplikacja mobilna, spersonalizowane karty kluczy, breloki do kluczy lub tymczasowe linki wysyłane do telefonu komórkowego. Systemy te zapewniają również zdalne zarządzanie i integrację z usługami firm trzecich, takimi jak planowanie, alarmy włamaniowe i nadzór.

Bezpieczeństwo internety w firmie

Cechy inteligentnego budynku IoT trending mają znaczną wadę. Sprawiają one, że nasze domy i biura są narażone na ataki cybernetyczne. Według raportu Avast Smart Home Security z roku 2019:

„ze wszystkich inteligentnych domów na świecie, 40,8% posiada co najmniej jedno podatne na ataki urządzenie podłączone, które naraża cały inteligentny dom na niebezpieczeństwo”.

To straszne, wracać do domu i zdawać sobie sprawę, że jedna inteligentna żarówka może dać hakerom pełny dostęp do Twoich danych dotyczących sieci Wi-Fi. Jednak tacy giganci IoT, jak Intel i Siemens, nie pozwolą, aby trendy w inteligentnym budownictwie stały na przeszkodzie bezpieczeństwu cyberprzestrzeni. Opracowując produkty dla inteligentnych domów, uwzględniają one standardy bezpiecznego kodowania i praktyki testowania penetracji. Co więcej, udostępniają aktualizacje zabezpieczeń oprogramowania w celu łatania nowo odkrytych luk w zabezpieczeniach.

Biometryka

Najnowszym trendem w bezpieczeństwie cybernetycznym jest uwierzytelnianie biometryczne. Skanowanie odcisków palców i oczu, rozpoznawanie głosu i twarzy – są to najskuteczniejsze metody ochrony, ponieważ prawie niemożliwe jest, aby dwie części danych biometrycznych były identyczne.

Inteligentne oświetlenie

Koncepcja inteligentnego oświetlenia nie jest tak nowa, ale bardzo popularna ze względu na łatwość jej wdrożenia, wysoki zwrot z inwestycji w energię i korzyści zdrowotne.

Wiesz, że nasze mózgi są wrażliwe na światło, prawda? Kiedy jest ciemno przez jakiś czas, nasze mózgi mówią nam, że jesteśmy zmęczeni i że powinniśmy trochę odpocząć. I na odwrót, kiedy słońce wschodzi, nasz mózg wyczuwa je i mówi nam, żebyśmy się obudzili. Z naszym pośpiesznym trybem życia nie możemy podążać za słońcem, szczególnie zimą, kiedy nie mamy wystarczająco dużo światła dziennego.
Inteligentne światła pomagają nam zhakować ten biologiczny zegar, symulując wschód słońca, aby pomóc nam obudzić się wcześnie. Możesz również łatwiej zasnąć, ustawiając inteligentne światła w sypialni na powolne wygaszanie w ciągu 20 minut.

Nowoczesne Inteligentne Żarówki łączą się z urządzeniami Amazon Echo i Google Home, umożliwiając sterowanie głosem bez użycia rąk. Ponadto aplikację Element Home dla tych żarówek można znaleźć w App Store i Google Play. Spójrz na funkcjonalność. Funkcja sterowania grupowego pozwala na jednoczesne włączanie i wyłączanie wszystkich świateł w domu. W żarówkach wbudowane są czujniki, które mogą wykryć zajętość, poziom aktywności, temperaturę, wilgotność i inne czynniki i przesłać te dane do chmury. Wszystkie te inteligentne funkcje pomagają oszczędzać energię, ponieważ światła wyłączają się automatycznie, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu.

Monitorowanie jakości powietrza

Według badań Uniwersytetu Harvarda ludzie pracujący w dobrze wentylowanych biurach, w których poziom zanieczyszczeń wewnętrznych i CO2 jest poniżej średniej, mają znacznie wyższe wyniki funkcjonowania poznawczego. Dlatego też budynki są coraz częściej wyposażane w bezprzewodowe czujniki, które monitorują poziom CO2 i szkodliwych małych cząstek. Coraz popularniejsze są ‚ekologiczne elewacje’ które pochłaniają smog i inne zanieczyszczenia z powietrza.

Przenośne urządzenia do monitorowania jakości powietrza są podłączane do smartfona, a za pomocą dedykowanej aplikacji możesz śledzić jakość powietrza minuta po minucie (jeśli nie masz nic innego do roboty 🙂 ). Kiedy poziom zanieczyszczeń osiągnie niebezpieczny poziom, urządzenie wysyła ostrzeżenia i reguluje wentylację, jeśli jesteś w budynku.

Inteligentna efektywność energetyczna

Obecnie stosunkowo niewiele budynków korzysta z jakiejkolwiek formy raportowania energetycznego w czasie rzeczywistym i nadal opiera się na ręcznym odczytach liczników. Ten trend technologiczny w inteligentnych budynkach pomaga w udostępnianiu sprawozdawczości energetycznej w czasie rzeczywistym. IoT zapewnia dostęp do monitorowania w czasie rzeczywistym liczników energii elektrycznej, wody i gazu przy pomocy rozproszonych systemów energetycznych (DES).
Jednym z przykładów jest DES opracowany przez firmę Siemens. Jest to szereg rozwiązań w zakresie wytwarzania, magazynowania, monitorowania i sterowania energią w postaci energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej.
Dzięki włączeniu DES do projektu, inteligentny budynek będzie w stanie obniżyć koszty energii, zwiększyć efektywność energetyczną i zabezpieczyć dostawy energii przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.

DES. Źródło: Siemens.com

Zarządzanie budynkiem: Konserwacja zapobiegawcza

Inteligentna technologia pozwala zarządcom obiektów zaoszczędzić na kosztach utrzymania, przechodząc od modelu reaktywnego do predykcyjnego. System konserwacji prognostycznej IQ w budynku działa w następujący sposób:
Czujniki umieszczone wokół grzejników, kotłów, pomp i innych maszyn wykrywają krytyczne poziomy hałasu, wibracji lub ciepła. Po osiągnięciu określonego progu, wysyłane jest ostrzeżenie i problem może zostać naprawiony, zanim ulegnie nasileniu.

Wizualizacja chmury w czasie rzeczywistym

Czasy dostępu do usług wizualizacyjnych tylko w lokalu minęły. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym dotyczących budynku jest dostępny w odległości kilku kilometrów od samego budynku, dzięki temu trendowi w branży inteligentnego budownictwa.
Inżynierowie budowlani i inny personel zarządzający obiektem mogą mieć dostęp do alarmów i wizualizacji w czasie rzeczywistym znajdujących się z dala od budynku. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych trendów w branży inteligentnych budynków, ponieważ większość platform IoT zapewnia infrastrukturę chmury. To rozwiązanie jest przydatne zwłaszcza w bardzo rozbudowanych kompleksach biurowych.

Certyfikacja WELL

Wprowadzony na rynek w 2014 roku WELL Building Standard (WELL) jest pierwszym na świecie standardem budowlanym ukierunkowanym wyłącznie na ludzkie zdrowie i dobre samopoczucie. Jest to międzynarodowa procedura oceny, która zachęca do aktywnego stylu życia i promuje wysoki standard jakości powietrza i naturalnego światła w oparciu o lata badań medycznych, architektonicznych i naukowych.

WELL, mierzy cechy budynku, które mają największy wpływ na zdrowie mieszkańców. Atrybuty te zostały podzielone na kilka kategorii: fitness, komfort, powietrze, woda, umysł, odżywianie, światło i innowacyjność. Kategorie te obejmują w sumie około 100 pomiarów. Jeśli budynek lub jego projekt spełnia wymagania WELL, otrzymuje certyfikat WELL od Assesora WELL.
Dowiemy się o dwóch trendach na rynku inteligentnych budynków, które aktywnie rozwijały się w 2019 roku: inteligentne parkowanie i pakowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *